Főzz együtt a gyerekekkel!
Bizonyára gyakran hallod másoktól vagy talán te is érezted már, hogy a gyerek mekkora teher volt a konyhában. Sietned kellett a főzéssel, kapkodtál, hogy időben elkészülj, ő pedig bejött és felmászott egy székre, hogy mindent lásson. Vagy esetleg belenyúlt az alapanyagokba, kiöntözte, netán össze is öntözte őket.
Ilyenkor bizony nehéz megállni, hogy ne szólj rá hangosabban, és ne küld ki a konyhából, de nézd meg a dolgot egy kicsit más szemmel.
Engedd meg, hogy segítsen! Adhatsz neki akár egy fakanalat, és üres lábost, amivel játszhat, vagy tölthetsz bele neki vizet, amit kevergethet. Esetleg két tálat, és egyikből átmerheti a másikba a lisztet, tejfölt, joghurtot.
A kép forrása: www.pixabay.com
Mit kaphatsz akkor, amikor a gyerekeid a konyhában vannak?
Minőségi időt
Sokan nem tartják minőségi időnek a közös főzést, pedig igenis az, hiszen nagyon fontos dolgokra tanítod meg közben. Játszva megtanulhatja, hogy a kések élesek, nem szabad hozzájuk nyúlni. A tűzhely, a fazekak, a sütő, mind-mind átmelegednek, megégetheti magát. Rengeteg fajta alapanyag van. Köztük rengeteg olyan, amit meg lehet kóstolni és rengeteg olyan, amit nyersen nem szabad megenni.
Vidám pillanatokat
Egy fárasztó napon egy kis nevetés elfelejtetheti minden bajodat. Egy mókásan sikerült palacsinta, egy fura formájú tükörtojás, különböző motívumokban kiszaggatott pogácsa.
Önbizalmat adhatsz nekik
Apró kis feladatokat kaphatnak, ami neked természetes, de nekik még igazi kihívás. Az elején még egy tésztaszaggató használata is újdonság nekik. Nézd csak meg a büszkeséget az arcukon, amikor sikerül megcsinálniuk. Nem baj, ha nem tökéletes, ők akkor is nagyon tudnak neki örülni. És lehet, hogy legközelebb, ha neked sem sikerül valami úgy, ahogy eltervezted, te is máshogy fogod látni majd a dolgot.
Ebben a bejegyzésben láthatsz pár süteményt, ami nem úgy sikerült, ahogy eltervezték: Ha nem úgy sikerül, ahogy eltervezted…
Türelemre taníthatsz
Jól tudjuk, hogy a gyerekek nagyon türelmetlenek, szinte mindent azonnal akarnak. És ha nem kapják meg, sokszor jön a hiszti. Azonban egy étel elkészítéséhez bizony idő kell. Egy hús sem sül meg pár másodperc alatt, ahogy a víz sem forr fel. Azzal, hogy várnia kell egy étel elkészültét, szép lassan megtanulja, hogy bizony vannak helyzetek, amikor sajnos várniuk kell.
Megtanítod neki a tisztaság fontosságát
Már egész kis korban megtanulják, hogy mennyire fontos odafigyelni a tisztaságra, hiszen nem csak evés, hanem főzés előtt is kezet kell mosni. Ha azt látja tőled, hogy főzés közben, után elmosogatsz, rendet raksz a konyhában, gyorsan megtanulja, hogy ez mennyire fontos.
Megtanulja, hogy a koszos edények nem maguktól vándorolnak a mosogatóba, és nem is maguktól lesznek tiszták.
Közös emlékeket szerezhettek
Legyen szó kellemes, vagy netán kellemetlen, esetleg vicces szituációról, az idő úgy is mindent megszépít, és évekkel később már mindenen csak nevetni fogtok. És büszkeséggel fog eltölteni, hogy a gyereked, akkor és ott, annyi idősen képes volt rá.
Az ételek szeretetét
Gyakran panaszkodnak a szülők, hogy nincs étvágya a gyereknek. Épp ezért engedd meg, hogy ő is részt vegyen a főzésben. Ha ő maga készítheti el az ételét, máris sokkal szívesebben fogja megenni. Nem kell nagy dologra gondolni, csak melegítés előtt hadd merje ő át a tányérba, önthessen egy kis vizet, vagy ha nincs jobb ötleted, zárd le a só, bors és paprika tartót, és enged meg, hogy megfűszerezze az ételeket.
A kép forrása: www.pixabay.com
És még hosszan folytathatnám. Természetesen van hátránya is, hiszen sokkal nagyobb lesz a rendetlenség a konyhában, lassabban fogsz haladni, és fél szemmel mindig szemmel kell tartanod, hogy éppen mit csinál, de hidd el, ezeket a közösen eltöltött perceket semmivel sem fogod tudni pótolni!
Egy hozzászólás
Visszajelzés: