Havonta egyszer főzni kis konyhában?
Havonta egyszer főzni igenis lehetséges bármilyen kis konyháról van szó. A legtöbb ember lelki szemei előtt hatalmas mennyiségű étel jelenik meg, ami hatalmas helyet foglal el. Pedig a fagyasztóba főzésnek és tárolásnak pont az a lényege, hogy a leghelytakarékosabban tároljunk akár nagy mennyiségű ételt.
Mekkora a (panel)konyha? Apró kis helyiség, ahova be van zsúfolva a mosogatótálca, tűzhely, mikró, fagyasztós hűtőszekrény. Ezek mellett pedig még ott az asztal, székekkel. A munkafelületnek pedig alig marad hely. Ha ott van elhelyezve a mikró, esetleg egy robotgép, más már nagyon nem is fér el.
Mutatok pár fontos szabályt, melyeket betartva kis konyhában is egyszerűbb lesz a főzés:
Tisztaság
Nem lehet úgy nekiállni főzni, hogy a mosogató tele, borul ki belőle a sok koszos edény, és nem férsz oda megmosni az ételhez szükséges alapanyagokat. Mielőtt elkezdenél főzni, tegyél rendet a konyhában. Mosogass el, nézd meg, van-e elég hely a szemetesben, takarítsd fel a padlót, és töröld le a tűzhelyet és a munkafelületeket. Nem nagytakarítás a cél, hanem hogy mindent használni tudj. Havonta egyszer főzni sok feladattal jár, és időigényes, a mosogatást ne akkora hagyd!
Kép forrása: https://pixabay.com
Csinálj helyet a konyhán kívül!
A nem romlandó alapanyagoknak alakíts ki egy helyet a konyhán kívül. Ez lehet egy földre letett kosár, egy szék ülőke része vagy az előszoba szekrény egyik polca is. A lényeg, hogy ne pakolj ki mindent egyszerre a konyhapultra, csak azt, amit használsz, mert nem fogsz elférni! Miért tennéd oda ki a lisztet, ha az első három elkészített ételhez nem is kell?
Amire már nincs tovább szükséged, rakd a helyére!
Csak egy ételhez volt szükséged az adott alapanyaghoz? Ha már nem kell, rakd a végleges helyére. Miért tartanád a konyhapulton, ha már nem lesz rá szükséged, csak a helyet fogja foglalni.
Kép forrása: https://pixabay.com
Tarts rendet!
Főzés közben is igyekezz tartani a rendet! Természetes, hogy keletkezik néhány koszos edény, foltos lehet a csempe vagy a járólap. Amennyire időd engedi, két feladat között pakolj össze picit. Moss el pár koszos edényt, töröld le a csempét vagy a tűzhelyet. A végén így kevesebb lesz a tennivaló.
Az elkészült ételeket folyamatosan csomagold és fagyaszd. Egyrészt így nem egyszerre kell mindent lefagyasztanod, másrészt az edényeket, melyekben készültek, a következő ételhez is fel tudod használni. Ráadásul ahogy töltöd fel a fagyasztód, egyre több helyed lesz.
Nézd meg annak a 9 ételnek a listáját, amit te is gyakran elkészítesz, és nagyszerűen fagyasztható!