Hogyan spóroljunk energiát a konyhai készülékek használata közben?
A legtöbben azt gondolják, hogy egy magasabb energiaosztályú készülék vásárlásával kevesebb energiát fognak fogyasztani. Azonban okos használat mellett egy alacsonyabb energiaosztályú készülék üzemetetése is olcsóbb lehet, ha betartjuk az alábbi tanácsokat:
Hűtő- és fagyasztószekrény
-
Legfontosabb, hogy mindig hűvös helyen helyezzük el a berendezést, távol a különböző hőforrásoktól, mint kályha vagy tűzhely. Abban az esetben, ha meleget adó eszköz mellé helyezzük el, könnyebben felmelegszik a hűtő-vagy fagyasztószekrény és emiatt magasabb lesz a fogyasztása.
-
Kevesen tudják, de a szellőnyílásokat rendszeres időközönként meg kell tisztítani a megülepedő portól.
-
A fogyasztás szempontjából az optimális hőmérséklet a fagyasztóban -18 fok, hűtőszekrényben 4-6 fok. Az ennél magasabb vagy alacsonyabb fogyasztás magasabb energia használatot eredményez. Ha nem vagyunk biztosak a beállított hőmérséklettel, egy egyszerű hőmérővel ellenőrizhetjük.
-
Rendszeres időszakonként ellenőrizzük az ajtók tömítését. Amennyiben nem épek, vagy az ajtó nem zár rendesen, a hideg észrevétlenül kiszökhet. Így a hűtőszekrénynek nem csak a készüléket kell lehűtenie, hanem a szobát is. Télen pedig ez a fűtésszámlánkat is megnövelheti. A tömítések állapotát egy bekapcsolt, és a készülékbe helyezett zseblámpával ellenőrizhetjük. Amennyiben a fény nem „szökik”, a tömítések tökéletesek.
-
Amennyire csak tudjuk, minimalizáljuk az ajtók nyitását, ne nyitogassuk feleslegesen.
-
Se a hűtőszekrénybe, se a fagyasztóba soha ne tegyünk meleg vagy forró ételt! Ebben az esetben nem csak hidegen kell tartani az ételt, hanem előtte le is kell hűtenie a hűtő- és fagyasztószekrénynek.
-
Figyeljünk a jégképződésre! Amennyiben jégréteg alakul ki, jégmentesítsük a készüléket. Minél vastagabb a jégréteg, annál nagyobb lesz az energiafogyasztás.
A kép forrása: www.pixabay.com
Tűzhelyek és sütők
-
A mai modern sütőknél már nincs szükség előmelegítésre, főleg nem 15-20 percnyire, mint régen. Bár a receptek többsége azt írja, hogy melegítsük elő a sütőt, valójában erre csak nagyon ritkán van szükségünk. A mai sütők nagyon gyorsan előmelegednek, míg a régieknek tényleg sokszor 15-20 perc is kellett.
-
Tisztítsuk meg rendszeresen a készüléket, mivel a ráégett szennyeződések miatt rosszabb lehet a hőleadó képessége, emiatt több energiát használhatunk el.
-
Sütés alatt ne nyitogassuk feleslegesen a sütő ajtaját.
-
Ha nagyobb mennyiségű forró vízre van szükségünk, ne a tűzhelyen, hanem vízforralóban melegítsük, mert úgy gyorsabb és olcsóbb.