A mai fagyasztószekrények mások lennének?
A napokban férjemmel egy műszaki áruházban nézelődtünk, és ha már ott voltunk, elmentem megnézni a hűtő, illetve a fagyasztószekrényeket. Az én készülékem se régi, csupán pár éves, és nem is a legjobb modell volt, amikor megvettük, mégis meglepődve tapasztaltam, hogy mióta mi megvásároltuk, mennyi újítás történt.
Emlékszem, gyerekkoromban a fagyasztó takarítás nem pár perces munka volt, mint most. Akkor tudtuk kitakarítani, amikor nagyjából már üres volt. A maradék fagyasztott élelmiszert átpakoltuk a nagyszüleim fagyasztójába, hogy ne menjen tönkre.
Aztán jöhetett az egész éjszaka tartó olvasztás. A szüleim folyamatosan cserélgették a készülékben a forró vizes lábosokat, hogy a készülék belsejében lerakódott vastag jeget minél könnyebb legyen leszedni. Olyankor mindig állt a fagyasztószekrény előtt a víz, ahogy olvadt a jég. Majd amikor már kellően felolvadt a jég, jöhetett a kaparás. A mai napig látom a szemeim előtt a felmosóvödröt, benne a vízzel, és a hatalmas jégdarabokkal. És ezt a tortúrát minden egyes alkalommal végig kellett csinálni, ahányszor csak ki akarták takarítani a fagyasztószekrényt.
A kép forrása: saját szerkesztés
Takarítani pedig ki kellett, mert nagyon gyorsan jegesedett, és egyre kevesebb hely maradt benne a sok jégből.
Ehhez képest az én készülékemben eddig még nem találkoztam jéggel. No-Frost készülék, amiről egészen a vásárlásig nem is hallottam. Bevallom, egy kicsit szkeptikus voltam vele kapcsolatban, de az elmúlt évek alatt bebizonyította, hogy jól döntöttünk. Egyetlen egyszer sem kellet még jeget kaparnom, és a lefagyasztott élelmiszerek sem jegesednek. Ugye neked is megvan a kép, amikor beraksz egy zacskó húst, és kiveszel egy zacskó jeget, középen a hússal? Amióta ez a készülékem van, nem találkoztam ilyennel.
És akkor még olyan apróságról nem beszéltem, mint hogy a mostani készülékeknél jobban szabályozható a hőfok, nem úgy, mint a régi készüléknél, ahol jobb esetben volt 2-3 hőfok, amit a készülék belsejében lévő kapcsolóval lehetett állítani. Ha pedig valamit rosszul raktunk a fagyasztóba, és megnyomtuk vele a hőmérsékletszabályzót, akkor könnyen elállítódott.
Az én készülékemnél még a fagyasztó részt sem kell már kinyitni, ahhoz, hogy a készülékben a hőmérsékletet módosítsam.
Aztán folytathatnám a fagyasztási teljesítménnyel, hogy mekkora mennyiségű élelmiszert képes a lehető legrövidebb idő alatt lefagyasztani, hogy mennyi áramot fogyaszt működés közben, vagy hogy mennyire hangos.
Összességében meg kell jegyeznem, igen, a mai készülékek tényleg nagyon mások, mint amiket 10-20 éve használtunk.