Mire figyelj, ha a gyerekkel együtt főzöl?
A közös főzés nagyon hasznos dolog és szuper jó móka is lehet. De mire is érdemes figyelni, ha a gyerekkel együtt főzöl?
Van néhány szabály, amit kötelező betartani, ha együtt szeretnétek az ebédet vagy a vacsorát elkészíteni.
1. Pakold el a késeket és minden egyéb éles tárgyat
A gyerekek nagyon kiváncsiak. Hiába mondod nekik, hogy a késhez nem szabad hozzányúlni, ha látja, te azt használod, ő is használni akarja. Utánozni szeretne téged, ő is vágni, darabolni óhajtana. Ha nagyon kicsi, érdemes a késeket olyan magasra pakolni, ahol nem érheti el vagy bezárni a késes fiókot.
Tökéletes megoldás, ha nem a konyhában, a munkapulton, hanem az asztalon „dolgoztok”, ahol semmilyen éles tárgy nincs.
2. Figyelj a forró dolgokra
Ha süttök vagy főztök, az ételek, az alapanyagok és az eszközök is egyaránt forróak lehetnek. Egy égéses baleset pedig senkinek sem hiányzik. Szervezd úgy a dolgokat, hogy minél messzebb kerüljön a forró dolgoktól. Ne a forró leves mellett kevergesse, méregesse az alapanyagokat.
Sose hagyd egyedül a konyhába! Számtalan balesetről hallani, ahol a gyerek magára rántotta a tűzhelyről a forró vízet vagy levest. Ha te kimész a konyhából, ő is menjen ki veled együtt.
A kép forrása: www.pixabay.com
3. Figyelj a nyers dolgokra
Te már tudod, hogy nyers tojásos vagy húsos kézzel nem nyúlunk a szánkba, de a gyermeked még nem biztos, hogy tudja. Vagy ha már igen, akkor is megfeledkezhet róla. Kisérd figyelemmel, mihez ér, mit fog meg, és amikor szükséges, mossatok kezet. Inkább legyen két alkalommal többször megmosva a kezecskéje, mint egyszer kevesebbszer.
4. Figyelj az elektromos készülékekre
A gombok, kapcsolók nagyon vonzóak a gyerekek számára, ahogy a vezetékek és a konektorok is. Amit nem használsz, húzd ki, hogy még véletlenül se tudja elindítani.
A kép forrása: www.hutobolt.hu
5. Figyelj a tisztaságra
Bár a nyers dolgoknál már szóba került a tisztaság, de nem csak ott, hanem végig a főzés alatt figyelj rá oda. Például ha földes, koszos zöldséget teszel a pultra, takarítsd le mielőtt a gyerek odamenne. Nem csak hogy belenyúlhat a földbe és utána pedig a szájába veheti a kezét, de megfoghat a koszos kezével más alapanyagokat. Vagy éppen a nagy segítésben beleszórhatja a maszatot valamelyik ételbe.
És mit tehetsz még?
Válassz a gyerek életkorának megfelelő feladatot. Ne keseredj el, ha a lelkesedése pár perc után elmúlik. A gyerekek még könnyen megunhatják a dolgot és előfordulhat, rövid idővel később már inkább színezni szeretne.
Ha nagyobb mennyiségű ételt szeretnél előre elkészíteni és lefagyasztani, akkor ne aznap, a nagy főzésnél segítsen, hanem a befejezésnél vagy a melegítésnél. Ha a hétköznapok sűrűbbek, nincs időd a közös főzésre, akkor a hétvégén szorgoskodjatok együtt a konyhában.
Mit kaphatsz akkor, amikor a gyerekeid a konyhában vannak? Erről már korábban írtam: Főzz együtt a gyerekekkel!