Mit csinálj a gyerekkel főzés közben?
Az anyukák leggyakrabban arra panaszkodnak, hogy egyszerűen nincs idejük megfőzni a gyerek mellett, nem tudják, mit csináljanak a gyerekkel főzés közben. Folyamatosan játszani kell velük, le kell őket foglalni, és állandó felügyeletet igényelnek. Főleg akkor, amikor már tudnak mászni, vagy járni.
Néhány ötlet, hogyan tudsz megfőzni gyerek mellett:
- Főzz addig, amíg a gyerek alszik. Ha még kicsi, és naponta többször alszik, vagy fix a naprendje, akkor alvás időben tudsz főzni. Bár ez valószínűleg nem hosszú idő, és figyelni kell arra is, hogy ne csapj nagy zajt.
- Rövid ideig vigyázzon rá apa vagy a nagyi. Ha csak egy-egy délután vigyáz valaki más a gyerekre, annyi idő alatt nagyon sok mindent meg tudsz csinálni.
Ez a gyereknek is jót tesz, hiszen más családtaggal is hosszabb, tartalmasabb időt tud együtt tölteni, és te is gyorsabban tudsz haladni.
- Szórakoztasd főzés közben, hogy gyorsabban teljen az idő. A legtöbb gyerek szeret a konyhában játszani. Elüldögél a játszószőnyegen, vagy eljátszik pár fakanállal, miközben te énekelgetsz neki, vagy beszélgetek. Amíg kicsi, eljátszik akár az etetőszékben is. Még bőven beéri azzal is, hogy láthat téged főzés közben.
- Engedd meg, hogy segítsen! A gyerekeknek a főzés ugyanolyan játék, mint bármi más. Nekik ez még szórakozás. Sokszor az is elég neki, ha csak egy székre felállva nézheti, hogy mit csinálsz. A nagyobbak pedig már szívesen kevergetnek, vagy gyúrnak.
Kép forrása: https://pixabay.com
Írhatnám még a bébiszittert is, mint megoldást, azonban ezt nem sokan engedhetik meg magunknak.
Bármelyik megoldással is próbálkozol, előfordulhat, a főzést félbe kell hagynod a gyerek miatt, vagy nem tudsz olyan tempóban haladni, ahogy szeretnél. Amikor a gyerek „besegít” a főzésben, hátráltathat, és megeshet, hogy úgy érzed, semmit sem tudsz haladni. Készülj fel arra is, hogy a „segítségnek” az ára még nagyobb kupi lesz.
Viszont nagyon jó móka is lehet. Egy nagyszerű közös program, amiből a gyerek tanulhat. Megismerkedhet a különböző alapanyagokkal, fűszerekkel. Megtanulja, hogy a konyhában vannak veszélyes dolgok, és nem szabad bármihez hozzányúlnia.
Az elején üres edényeket is adhatsz neki, pár fakanállal. A gyerekek képesek hosszú időn keresztül kevergetni üresen is. Később kaphat bele egy kevés vizet, vagy kevergetheti a már kész levest. Természetesen figyelj oda, hogy már ne legyen forró! Ahogy pedig egyre ügyesebb lesz, egyre jobban besegíthet a főzésbe.
A havi egy főzésben az a jó, hogy az étellel már csak kevés teendőd van, mint például befőzni a levest, vagy éppen csak felolvasztani, megmelegíteni. Valószínűleg te is szívesebben játszanál „főzőcskézőset” a gyerekkel, ha nem kellene kapkodnod, hogy időre kész legyél vele.
Egy hozzászólás
Visszajelzés: