Pizzás csiga fagyasztása
Nagyon szeretem a pizzát és a pizzás csigát is, éppen ezért korábban gyakran vásároltam csigát is reggelire vagy uzsonnára. De ahogy egyre nagyobb lett a család, egyre többet kellett vennem és már jobban megérte otthon elkészíteni. Viszont a gyerekek mellett nem mindig volt lehetőségem a tésztát meggyúrni sem, a pizzás csigákat megformázgatni, így igyekeztem előre dolgozni és egyszerre nagyobb adagokat készíteni. Aztán pedig lefagyasztani.
A pizzás csiga fagyasztása – nyersen
- A pizzás csigát készítsd el a megszokott módon. Ha a tetejét meg szoktad szórni reszelt sajttal, fagyasztás előtt ezt is tedd meg. Nyugodtan rakhatasz bele sonkát vagy csirkemellsonkát is, mindkettő fagyasztható.
- Helyezd sütőpapírral kibélelt tepsibe a pizzás csigákat, vond be folpackkal, majd tepsivel együtt fagyaszd le.
- Vagy a pizzás csigát készítsd el a megszokott módon, folpackkal kibélelt tálcán fagyaszd meg, és miután megfagyott, pakold át egy visszazárható fagyasztós zacskóba.
A pizzás csiga fagyasztása – sütve
A pizzás csigát sütve is lefagyaszthatod. Ebben az esetben a kész csigákkal csupán annyi a dolgod, hogy tedd egy visszazárható fagyasztós zacskóba, és helyezd a fagyasztóba.
Célszerű egy zacskóba egyet vagy kettőt tenni, hogyha esetleg csak egyet szeretnél kivenni, akkor lehetőséged legyen rá.
A kép forrása: saját szerkesztés
A pizzás csiga olvasztása
Abban az esetben, ha nyersen fagyasztottad le, előmelegített sütőben süsd meg. Nem kell kiolvasztanod, úgy, ahogy kivetted a fagyasztóból, fagyott állapotban rakd be a sütőbe. Arra készülj, hogy így a sütési idő néhány perccel több lesz.
Amennyiben reggelire szántad és nyersen fagyasztottad le, éjszakára tedd át a hütőszekrénybe, reggel pedig előmelegített sütőben süsd meg.
Ha sütés után fagyasztottad, akkor semmi dolgod nincs csak kivenni a fagyasztóból, és hagyni, hogy szoba hőmérsékleten kiolvadjon. Ha szeretnéd, pár percre berakhatod sütőbe vagy a mikróba, hogy átmelegedjen. Teljesen olyan lesz, mintha akkor sütötted volna.