A több nem mindig jobb
Amikor arról beszélek, hogy főzz meg egyszerre egy hónapra, akkor mindig felmerül, hogy miből mennyi alapanyagra van szükségem, és ezeket milyen kiszerelésben éri meg megvásárolni. Ugyanis szinte minden termékből lehet kapni kisebb és nagyobb kiszerelést. Sőt, gyakoriak a kettőt fizet, hármat kap akciók is, a legtöbbször valamilyen akció keretében. Azonban ha jobban végig gondolom, nem mindig járok jobban a nagyobb kiszereléssel.
Megmutatom, melyikek azok a helyzetek, amikor nem éri meg a nagyobb kiszerelést megvásárolni:
Ha az egységár kevesebb a kisebb csomagolásnál
Igen, bizony előfordul, hogy egy termékből a kisebb méretűnek olcsóbb az egységára, mint a nagyobb méretűnek. Ezért soha ne a súlyt és a méretet nézd, hanem az egységárat. Sajnos az emberek többsége úgy gondolja, hogy mivel az nagyobb, úgy olcsóbb is. De ez nem igaz!
Ha nincs rá szükséged
Lehet, hogy az egységárban a nagyobbal jársz jobban, de valóban szükséged van rá? Mondok egy példát: a receptekhez összesen 30 dkg konzerv van szükséged. És bár a nagyobb, fél kilós csomagolásúnak olcsóbb az egységára, de mivel nincs az egész mennyiségre szükséged, ezért felesleges megvenned. Sokszor a pluszban vásárolt mennyiség csak tönkremegy, és dobhatod ki.
A képek és az árak forrása: https://bevasarlas.tesco.hu
Számolj egy kicsit:
Példának vegyük a Bonduelle konzerv kukoricát. A kisebb, 170 grammos 259 Ft-ért kapható, vagyis 1 850 Ft/kg-os áron. Míg a nagyobb, 340 grammos 411 Ft-ba kerül, azaz 1 442 Ft/kg.
Neked pedig 150 grammra van szükséged. Hiába jobb a nagyobb mennyiségnek az egységára, teljesen felesleges megvenned. Mert így nem spórolsz, hanem a kettő különbözetét 411 Ft -259 Ft, vagyis 152 Ft károd lesz!
Igen, tudom, ilyenkor sokan érvelnek azzal, hogy a maradékot majd megesszük. Hidd el, nem fogjátok! A legtöbb maradék a kukában végzi!
Ha nem tudod hova rakni
Lehet, hogy akciós, és megéri, és hosszú ideig el is áll, de ha nem tudod hol tárolni, akkor ne tankolj fel belőle! Teljesen felesleges csak azért mondjuk több kiló lisztet pluszban megvenni, mert 10 forinttal olcsóbb volt, mint egy hónappal korábban. Közben pedig hazaviszed, és nem tudod hova tenni, mert már sehol nem fér el.
Ha közeli a szavatossági idejének a lejárata
A legtöbbször a közeli szavatosságú termékeket olcsóbban, akciósan meg lehet venni. Az eladó igyekszik minél gyorsabban és nagyobb mennyiségben megszabadulni tőle, hogy ne nála romoljon meg. És még engedni is hajlandó az árból, mert bár olcsóbban eladja, de mégis kisebb lesz a kára, mintha rajta maradna.
Attól, hogy olcsóbb, nem kötelező megvenned, csak ha valóban el is fogod használni!
Mindennek van előnye és hátránya. Neked kell mérlegelned, hogy neked megéri-e a nagyobb csomagolást, a nagyobb mennyiséget megvenned, vagy nem.